Pachový ohradník - 13. 2. 2010

Po přečtení mnoha pozitivních článků (obzvláště z Litoměřického kraje) a shlédnutí pořadu Tisíce let české myslivosti s názvem Nebezpečné silnice, jsme se rozhodli aplikovat pachový ohradník na cestě v úseku mezi obcemi Smilovice a Řeka. Každoročně zde máme hlášeny a nacházíme sražené kusy zvěře především srnčí (vysoká však také není výjimkou). Největší problémy nastávají po silných větrech a těžkém sněhu, kdy ze starých stromů (především lípy) podél cesty padá přímo na vozovku jmelí. V zimních měsících srnčí zvěř neodolá a zvláště ve večerních hodinách schází na vozovku. Nacházíme se v CHKO, používání soli je tedy zakázáno. Vozovky jsou často celou zimu pokryty souvislou vrstvou ledu. V nepřehledném úseku pod starými stromy tedy řidič nemá moc velkou šanci srážce zabránit.

Proto jsme dne 13. 2. 2010 instalovali podél cesty pachový ohradník Duftzaun. Z důvodu vyšší ceny celého setu (financujeme jej sami) a zatím mála zkušeností s přípravkem, jsme koupili pouze sprej bez pistole. Instalovali jsme jej na molitanové kostky přibité na stromy. Hřebíček jsme nechali kousek koukat a o něj jsme poté stříkali koncentrát.

Hlavní součást pachového ohradníku se skládá z pro člověka i zvěř nepříjemně páchnoucích látek. Jde o pachy vlka, medvěda, rysa a například lidského potu. Ohradníky nemají za úkol zamezit zvěři v migraci. Mají je pouze nasměrovat do míst, kde je přechod silnice bezpečnější (přehlednější místa, kde stačí řidič na zvěř včas zareagovat).

Pokud se nám aplikace pachového ohradníku osvědčí, pokusíme se zažádat o dotaci na nákup většího množství. Hodláme se obrátit na odbory dopravy (zvláště BESIP), obor životního prostředí, obce Smilovice a Řeka. Nejedná se jen o záchranu zvěře, ale jde především o zdraví řidičů a spolucestujících!!!

Odkazy:

Videa: Články: Přípravek:
     

© 2007 MS Smilovice - Řeka