Zima 2005/06

Tuhá zima v roce 2005/06 se nevyhnula ani naší honitbě. Sníh napadl začátkem listopadu a vydržel až do začátku května. Zvěř byla ke konci zimy značně zesláblá. Slabší kusy srnčí zvěře v horách zimu nepřežily. Mnoho zesláblé zvěře se ke konci zimy přesunulo z hor do rovin. Srnčí zvěř chodila prakticky až před dveře obydlí, kde jim lidé na naše rady nechávali alespoň suchý chleba, kousky jablíček apod. Ke konci zimy jsme byli nuceni snášet balíky sena z krmelců v horách do krmelců v rovinách.

Nejhorší byly pro zvěř měsíce únor, březen a duben. Na hlavní cestě směrem do Řeky se po silnějších větrech objevovalo spadané jmelí a zvěř byla často srážena auty. Sražené a poraněné kusy pak dostávaly lehce zápal plic a nalézali jsme je uhynulé nejen v okolí cesty, ale také zesláblé u krmelců.

Velké škody nám také působili toulaví psi. Nalezli jsme 3 kusy srnčí zvěře zaklíněné v plotech a za živa trhané psy od kýt. Na jaře jsme pak nalezli roztrhanou srnu se dvěmi srnčaty v oblasti "Rakovec".

V poslední době se rozšiřují názory od "zelených ochránců přírody", že myslivci zvěři škodí tím, že ji v zimě přikrmují. Chtěl bych tyto lidi vidět, jak by se tvářili, při zakopávání desítek kusů zesláblé a zubožené srnčí zvěře.

   >>  

© 2007 MS Smilovice - Řeka